Zásady počítačového zpracování textů a úvod do problematiky DTP
Jednou z často podceňovaných oblastí používání digitálních technologií je problematika práce s textem. Na text se můžeme dívat z několika různých pohledů. Jeden pohled je ryze „jazykový“. Pokud si čteme jídelní lístek a najdeme hrubku ve shodě podmětu s přísudkem, většinou jenom zakroutíme hlavou a snad si i povzdechneme: „Ach ta čeština!“ Ti, kteří se orientují poněkud více, si možná všimnou dalších věcí – v onom lísku jsou špatně uvedeny ceny, datum nahoře není česky a místo pomlčky je nesprávně použit spojovník, zvolené písmo se k jídelnímu lístku vůbec nehodí atd. Všichni ale budou mít z lístku takový divný pocit – je chaotický, rozházený, špatně čitelný, nepřehledný a požitek z chutného jídla si s ním opravdu nespojíme. A přitom by stačilo relativně málo…
V kurzu s tematikou zpracování textů a úvodem do problematiky DTP bude řeč právě o tom, jak s textem správně zacházet. Není to málo? Určitě ne! Právě aplikace různých zásad a pravidel při zpracování textu vede k tomu, že výsledek nebude působit jako jídelní lístek popisovaný výše.
Nejdříve zavítáme do historie a ukážeme si, jak se písmo vyvíjelo. Z toho nakonec vzejde, jak zvolit vhodné písmo odpovídající našemu účelu. Podíváme se na jednotlivé typy tiskovin a jejich specifika. Povíme si něco o možnostech strukturování textu, zjistíme, co je to „sazební obrazec“, a dostaneme se i k problematice speciálních znaků a dalších pravidel.
V průběhu kurzu budeme pracovat především s běžným textovým editorem. Předpokladem pro zvládnutí kurzu je základní ovládání textového editoru (znakové a odstavcové styly, oddíly, atd).
Akreditováno pod č.: MSMT-40176/2020-4-1035
V případě plného obsazení semináře/kurzu účastníky z jedné školy poskytujeme slevu 25 %.
Zaujala Vás tato vzdělávací akce a chcete se dozvědět více? Neváhejte a kontaktujte nás! Rádi Vám zašleme více informací o její náplni i časovém rozvržení.